Rýmovník a jeho účinky na lidské zdraví

Rýmovník patří mezi rostliny, které jsou známé svými léčivými účinky. Jeho uplatnění je přitom vskutku široké, neboť pomáhá s mnoha neduhy.

Rýmovník proti rýmě

Rýmovník dává už svým názvem jasně najevo, kde očekávat jeho uplatnění. Pomáhá totiž při rýmě. Z listů rostliny z čeledi hluchavkovitých si můžete připravit čaj, ale minimálně stejně účinná je prostá inhalace. Listy rýmovníku stačí rozmačkat mezi prsty a zhluboka přičichovat. Obsažené silice a další látky totiž podporují uvolňování hlenu a usnadňují vykašlávání, takže tento postup s největší pravděpodobností zabere.

Rýmovník a účinky na dýchací potíže

Listy rýmovníku byste měli mít doma k dispozici i v případě, že vás sklátí chřipka a nachlazení, jež obvykle doprovází bolest v krku či zánětu nosních dutin. Navíc bývají doporučovány i při závažnějších dýchacích potížích. Pomoci dokonce mohou i astmatikům, tedy osobám, které sužuje chronické onemocnění dýchacích cest. Rýmovník pomáhá už svou přítomností v místnosti, dát si jej ale lze i před spaním vedle sebe na polštář anebo do nádoby s horkou vodou a nechat v průběhu noci odpařovat na topení.

Další účinky rýmovníku

Zmírnění horečky a bolestí hlavy

Při chřipce, nachlazení a dalších problémech bývá průvodním jevem horečka, tedy teplota vyšší než 38 °C. Rýmovník mírně podporuje imunitní systém a zároveň pocení. Tím pomáhá tělesnou teplotu postupně snižovat. A navíc účinkuje i u dalšího běžného příznaku, totiž při bolestech hlavy.

Podpora detoxikace organismu

Pokud se po zimních měsících chystáte na jarní detoxikaci organismu, opět se můžete spolehnout na rýmovník. Jak už jsme uvedli výše, obsažené látky stimulují pocení, čímž pomáhají z těla odstraňovat toxiny, tedy škodliviny, které mohou bránit regeneračnímu procesu.

Lepší zažívání

Rýmovník vám může pomoci i při různých zažívacích potížích, pročež byl využíván už v dobách dávno minulých. Bylinka totiž kladně účinkuje při bolestech, ale také zánětech žaludku. Navíc reguluje zažívání a pomáhá podrážděnému tračníku.

Zklidnění mysli

Listy rýmovníku neúčinkují pouze na fyzické neduhy, ale mohou vám pomoci rovněž v psychicky vypjatých obdobích. Obsažené látky totiž mají i sedativní účinky. Pokud vás tedy v současné době sužuje stres, vyzkoušejte tuto rostlinku, která vám navíc může pomoci i s usínáním.

Prevence rakoviny

Rakovina patří mezi nejstrašlivější nemoci dneška. Rýmovník je ovšem všestrannou rostlinkou, která může být účinná i v této oblasti. Disponuje totiž vlastnostmi, které podle některých výzkumů dokážou zpomalit růst nádoru, a to především při rakovině prsu a prostaty.

Péče o pokožku

Zatímco pro vnitřní využití si můžete doma snadno připravit čaj či sirup z rýmovníku, lze si vyrobit i mast. Ta má pozitivní vliv na různé kožní potíže. Kladně účinkuje např. při ekzémech, drobných popáleninách nebo bodnutí hmyzem, který notabene rýmovník odpuzuje.

S čím může rostlinka ještě pomoci?

Často bývají uváděny pozitivní účinky rýmovníku na artritidu, neboť se podílí na regeneraci kloubů, a účinkuje i při potížích s ledvinami, když působí diureticky (močopudně). Pokud jste tedy doposud rýmovník nepěstovali, možná je načase začít.

Sdílet příspěvek:
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Diskuze k článku

Your email address will not be published.