Poznejte další rostlinu – šalvěj

Šalvěj lékařská je rostlina, která odedávna člověku pomáhá s mnoha neduhy. Nejenže přitom účinkuje vnitřně, ale také vnějšně, a to proti různým problémům.

Co je šalvěj?

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je rostlina z čeledi hluchavkovitých, která může dorůstat do výšky 70 cm. Pochází z oblasti Středomoří a pro své léčivé účinky byla využívána už ve starověku. Obsahuje totiž hned několika zajímavých účinných látek, mezi které patří silice, třísloviny, saponiny, ale také vitamíny a minerály. Nejedná se přitom pouze o účinnou léčivku, ale uplatnění nachází také v kosmetice a jde rovněž o zajímavou ingredienci do kuchyně, kde je využívána jako koření.

Léčivé účinky šalvěje lékařské

Šalvěj lékařská působí kladně na trávení, když má vliv na žaludeční a střevní problémy. Mluví se o ní také v souvislosti s krevním oběhem a nervovou soustavou. Disponuje rovněž antivirotickými, antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Ženám navíc může pomoci s nepravidelnou menstruací a tvorbou mateřského mléka. Ovšem pozor! Šalvěj by neměla být vnitřně využívána ve větším množství a delší dobu, protože pak může působit toxicky.

Rostlina nicméně už odedávna nachází rovněž vnější uplatnění. Pomoci může např. s problémy dutiny ústní, když účinkuje při bolestech zubů, krvácení dásní anebo aftech. Kladný vliv má také na pokožku, protože může např. podporovat hojení ran. Šalvěj lékařská pomáhá i vlasům, když dovede potlačovat tvorbu lupů. V neposlední řadě dokáže zabraňovat nadměrnému pocení.

Pěstování šalvěje lékařské

Pokud byste si chtěli šalvěj lékařskou vypěstovat, pak vězte, že jde o nenáročnou rostlinu. Je ovšem nutné vědět, že jí nejvíce vyhovují slunná stanoviště a dobře propustná půda, přičemž se množí buď semeny, anebo dělením trsů. Na jednom místě byste ji přitom měli ponechat maximálně pět let a poté přesadit na jiné místo. Semena je vhodné vysít v březnu do truhlíku a na záhon byste je měli umístit až ve druhé polovině května, kdy už nehrozí příliš nízké teploty.

Sdílet příspěvek:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Diskuze k článku

Your email address will not be published.