Rýmovník a pěstování

Rýmovník je účinná léčivka, kterou si díky nenáročnosti může doma vypěstovat prakticky každý. Dodržovat je třeba jen několik zásad.

Pěstování rýmovníku

Rýmovník je sice označení celého rodu rostlin Plectranthus neboli molice, nicméně v užším smyslu se používá především pro Plectranthus argentatus, tedy druh původem z Austrálie. Z toho vyplývá, že rostlina špatně snáší mrazy. Ačkoli ve své původní domovině roste jako keř, u nás se pěstuje jako pokojová rostlina. Doma ji je přitom vhodné pěstovat celoročně, protože rýmovníku nedělá nejlépe ani prudké sluneční záření, které by ho mohly spálit. Pokud si v každém případě rostlinu vypěstujete v interiéru, možná se vám začne hned lépe dýchat, neboť má kladný vliv především na dýchací soustavu.

Jak si rýmovník vypěstovat?

Rýmovník je dosti nenáročná rostlina, takže jej dokáže vypěstovat prakticky každý. Předně byste ho měli dát na místo, které disponuje dostatkem světla, jež by mělo být ale rozptýlené, ne přímé. Z výše uvedeného navíc vyplývá, že mu velmi vyhovuje teplo, takže v chladu příliš prosperovat nebude, což platí pro teploty zhruba do 12 až 15 °C. V létě jej tedy můžete mít venku (na balkóně či venkovním parapetu), ale pozor na přímé sluneční paprsky, které mu skutečně mohou uškodit.

Rýmovníku nesvědčí průvan, neměl by být tedy umístěn tam, kde se často větrá. Naopak vám bude „vděčný“ za suchý a horký vzduch. Ideálně jej tedy umístěte na parapet k oknu, u kterého je topení, a naopak se nenachází v blízkosti dveří. Do okna by také často nemělo pražit přímé slunce. Asi nepřekvapí, že rýmovník nemusíte zalévat nijak výrazně. Úplně postačí, pokud substrát zalijete až v případě, bude-li skutečně suchý, takže vám nebude přidělávat starosti vysokými nároky na vlhkost.

Rýmovník je třeba pravidelně přesazovat

Rýmovník je víceletá rostlina, takže vám při správné péči může vydržet i několik let. Tato aromatická bylinka roste velmi rychle, takže je listy vhodné pravidelně zaštipovat. Rostlině se daří v klasickém zahradním substrátu, jenž by měl ale být dobře propustný. Vyhovuje jí navíc písek, takže pokud jej substrát neobsahuje, měli byste ho do něj sami přidat. Rýmovník každý rok na jaře pravidelně přesazujte, protože pak bude mít ideální podmínky k růstu a odměnou vám budou voňavé a zdraví prospěšné listy.

Sdílet příspěvek:
  • 18
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Diskuze k článku

Your email address will not be published.