Rakytník je keř, který v posledních desetiletích přitahuje stále větší pozornost. Jak se totiž ukazuje, jeho plody jsou velmi zdravé a člověku dokážou pomoci s mnoha různými neduhy.
Co je rakytník?
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je rostlina z čeledi hlošinovitých, která byla pro své léčivé účinky využívána už ve starověkém Řecku. V posledních desetiletích o ní opět roste zájem, a to po celém světě. Tento keř je tedy hojně pěstován, a to především pro své oranžové bobule, které dozrávají v průběhu srpna až října a vyskytuje se v nich mnoho účinných látek. Jde především o vitamín C, kterého obsahuje 10× více než třeba pomeranče, jež jsou jeho obsahem proslulé.
Léčivé účinky rakytníku
Rakytník řešetlákový má díky obsahu účinných látek mnoho pozitivních vlivů na naše zdraví. Tak například podporuje imunitu (obranyschopnost organismu), takže nás chrání proti různým onemocněním, což je v současné době velmi důležité. Navíc chrání i proti stresu a zároveň pozitivně působí na trávicí soustavu, když podporuje tvorbu trávicích enzymů, zlepšuje peristaltiku střev a působí proti průjmům.
Plody rakytníku mohou rovněž pomoci regulovat krevní oběh a kladný vliv mají i na detoxikaci organismu. Navíc pozitivně působí při revmatismu, hemoroidech, kožních problémech a v neposlední řadě podporují činnost plic. Mluví se dokonce o tom, že rakytník má protinádorové účinky a bývá doporučován i při léčbě rakoviny. Měl by totiž pomáhat při ozařování.
Jak si rakytník vypěstovat?
Aktuálně si můžete pořídit rakytníkový olej nebo šťávu, případně sušené plody. Lze si jej ovšem také vypěstovat, přičemž se jedná o dosti nenáročnou dřevinu. Vyhovují jí slunná stanoviště, přičemž byste měli vysadit samčí i samičí rostliny, neboť se jedná o dvoudomou rostlinu. Měly by přitom převažovat samičí rostliny. Rakytník je mrazuvzdorný, a pokud bude prosperovat, plodů byste se měli dočkat třetí rok po výsadbě.
Diskuze k článku