Poznejte další rostlinu – lichořeřišnice

Lichořeřišnice je rostlinou, která účinkuje při mnoha neduzích. Stejně jako rýmovník má např. kladný vliv na horní cesty dýchací, ale její uplatnění je daleko širší.

Co je lichořeřišnice?

Lichořeřišnice, které se říká také kapucínka, je rostlina z čeledi lichořeřišnicovitých, jejíž původní domovinou je Jižní Amerika. Do Evropy se přitom dostala až v 19. století. Ačkoli na „Starém kontinentu“ dlouho platila spíše za okrasnou rostlinu, ve své původní domovině byla dlouhodobě důležitou potravinou i léčivkou. V současné době jsou léčivé účinky rostliny stále častěji reflektovány i v západním světě, neboť nám může pomoci s mnoha neduhy.

Léčivé účinky lichořeřišnice

Lichořeřišnice obsahuje zajímavé účinné látky, mezi nimiž musíme jmenovat především glykosid glukotropaeolin – benzylglukosinolát. Ten je vylučován močí a v menší míře i dýchacími cestami. Proto má kladný vliv při zánětech horních cest dýchacích i močové měchýře. Rostlina působí rovněž diureticky (močopudně) a pozitivní vliv má také na imunitu (obranyschopnost organismu).

Lichořeřišnice působí i bakteriostaticky, brání tedy růstu tomuto druhu mikrobů. Účinkovat proto může při salmonelóze a pomáhá i proti aktivitě stafylokoků, streptokoků atd. Pozitivně může působit i při virových onemocněních, působí antibioticky a účinkovat může též zevně, když má kladný vliv na pokožku a vlasy. Z rostliny si lze udělat kapky, tinkturu, šťávu nebo čaj, kdy stačí jednu lžičku sušených listů zalít šálkem horké vody, nechat zhruba 10 minut louhovat a přecedit.

Jak si lichořeřišnici vypěstovat?

Nejedná se o nic složitého. Rostlinu byste měli zasadit v dubnu či květnu, neboť pro svůj růst potřebuje teplotu minimálně 15 °C. Zasadit ji přitom můžete na záhon či do truhlíku. Při výsevu je ideální vložit dvě až tři semena na jedno místo a další umístěte zhruba 25 cm daleko. Semena zahrňte necelým centimetrem zeminy, kterou přitlačte. Lichořeřišnici vyhovují slunná stanoviště. Po výsadbě stačí udržovat vlhkost a nic nezkazíte, pokud budete pravidelně přihnojovat.

Sdílet příspěvek:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Diskuze k článku

Your email address will not be published.