Poznejte další rostlinu – kostival

Kostival lékařský je rostlina, kterou lze sice zařadit mezi léčivky, na druhou stranu byste ji měli používat pouze zevně. Jinak může být nebezpečná.

Co je kostival?

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je až 1 m vysoká rostlina, které se říká rovněž černý kořen a roste takřka po celé Evropě včetně České republiky. Vyskytuje se ovšem také v Asii a Severní Americe. Kostival, resp. jeho kořen byl pro své léčivé účinky hojně využíván už ve středověku. Obsahuje totiž mnoho účinných látek jako třísloviny, silice, vitamíny (A, B či C), minerály nebo alkaloidy. Právě ty ovšem mohou být toxické, proto dnes není doporučován k vnitřnímu užívání.

Léčivé účinky kostivalu

Kořen kostivalu lékařského je vhodné používat pouze zevně. Připravit si z něj můžete tinktury, masti, oleje a použít jej lze i na obklady. Na co ale tyto přípravky můžete využít konkrétně? Obsažené účinné látky pozitivně působí na regeneraci tkání a hojení ran a navíc zmírňují bolesti. Proto se samozřejmě vyplatí, pokud ho budete mít neustále po ruce.

Kostival lékařský kladně účinkuje při revmatismu, krevních podlitinách anebo bércových vředech. Dále se hojně mluví o pozitivním vlivu na hojení zlomenin, bolesti šíje a páteře či křečové žily. Navíc může pomoci i při poruchách prokrvení, zánětech kloubů nebo při výronech. Zkrátka a dobře se jedná o velmi účinnou rostlinu při mnoha různých potížích.

Kostival lékařský a pěstování

Semena kostivalu lékařského je vhodné vysadit brzy na jaře, a to zhruba do hloubky 6 mm v humózní a propustné půdě, která by měla být neutrální až mírně kyselá. Pokud chcete pěstovat více rostlinek, měly by být zhruba půl metru od sebe, neboť se velmi rychle rozrůstají. V každém případě jim vyhovují slunná či polostinná stanoviště a potřebují dostatek vláhy. Dodržíte-li všechny tyto postupy, kostival jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.

Sdílet příspěvek:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Diskuze k článku

Your email address will not be published.