Poznejte další rostlinu – chřipkovník

Rýmovník zná v současné době snad každý. Jeho blízký příbuzný, který se nazývá chřipkovník, už ovšem tak známý není. Jedná se ovšem o podobně účinnou léčivku.

Co je chřipkovník?

Chřipkovník je botanicky řazen do rodu molice (Plectranthus), tedy do stejné skupiny rostlin jako rýmovník, což je australský druh Plectrathus argentatus. Jeho listy obsahují vonné silice a jsou účinné při různých zdravotních potížích. Chřipkovník je nejen botanicky příbuzná rostlina, ale je i podobně účinná a navíc má totožné nároky na pěstování. Silné zubaté listy i v jeho případě pomáhají při různých zdravotních potížích a navíc rostou rychle, takže je můžete mít neustále k dispozici.

Léčivé účinky chřipkovníku

Chřipkovník je doporučován především při chřipce, což vzhledem k jeho názvu asi nepřekvapí. Obsahuje totiž rovněž vonné silice, které mohou pomoci i s dalšími zdravotními potížemi. Pozitivně působí na horní cesty dýchací a uvolňují dutiny, takže rostlinu lze vyzkoušet i při rýmě a nachlazení. Může ale nalézt také jiná uplatnění. Kladný vliv má totiž rovněž na trávení (pomáhá při střevních problémech), účinkuje při žlučových a ledvinových kamenech, stejně jako při nemocech jater.

Listy rýmovníku je doporučováno žvýkat či promnout a inhalovat. V případě chřipkovníku se spíše doporučuje listy vložit do nádoby s vodou a tu umístit na topení. Tímto způsobem se vonné silice uvolní a doma se vám brzy bude lépe dýchat. Z rostliny si nicméně můžete připravit rovněž čaj, kdy stačí jeden list na jeden šálek, případně sirup. Při jeho přípravě listy pouze svaříte s citrusovými plody (ostatně samy vůní toto ovoce připomínají) a třtinovým cukrem, necháte dva dny odstát a scedíte.

Jak si chřipkovník vypěstovat?

Chřipkovník nejen voní, ale zároveň i vypadá trošku jinak než rýmovník, neboť částečně připomíná kopřivu. Nároky na pěstování má ovšem stejné. Vzhledem k tomu, že molice jsou původně tropickým rodem rostlin, vyhovují jim slunná stanoviště a rozhodně nejsou mrazuvzdorné. Zejména v průběhu letních měsíců tedy lze mít chřipkovník venku, ale vždy by měl být umístěn v prostoru s teplotami nad 12 °C. Jinak vyžaduje mírnou zálivku a v době růstu i přihnojování přírodními hnojivy.

Sdílet příspěvek:
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Diskuze k článku

Your email address will not be published.