Poznejte další rostlinu – angínovník

Angínovník čínský je rostlina, která se v některých ohledech podobá rýmovníku. Pomáhá totiž nejen při angíně, ale také při chřipce, nachlazení a dalších zdravotních potížích.

Co je vlastně angínovník čínský?

Angínovník čínský je krásná vytrvalá rostlina z čeledi kosatcovitých, která pochází z tropických oblastí Východní Asie a odedávna je součástí tradiční čínské medicíny. Obsahuje totiž mnoho účinných látek, mezi nimiž musíme jmenovat flavonoidy, třísloviny, silice anebo glykosidy. Na druhou stranu se v ní vyskytují rovněž alkaloidy, proto není doporučována nadměrné užívání (více než šestkrát denně). Pak totiž může působit mírně toxicky.

Léčivé účinky angínovníku

Angínovník čínský dokáže člověku pomoci s mnoha neduhy. Jak už ale napovídá samotný rodový název, pomáhá zejména při angíně a dalších onemocněních. V tomto ohledu se dosti podobá právě rýmovníku. Jaké pozitivní účinky na lidské zdraví má ale tato rostlina konkrétně?

  • Obsažené látky pomáhají dezinfikovat dutinu ústní a krk a zároveň uvolňují hleny. Proto se jedná o účinnou rostlinu při angíně, chřipce, nachlazení i zánětech horních cest dýchacích.
  • Angínovník pozitivně působí rovněž na hlasivky, takže je vhodným pomocníkem pro řečníky, zpěváky apod.
  • Rostlina má kladný vliv i při revmatu, působí diureticky (močopudně) a pomáhá při trávicích potížích. Uplatnění např. nachází při zácpě či nadýmání.

Účinné látky se nacházejí především v listech angínovníku, které jsou také nejvyužívanější částí rostliny. Stačí je přitom pouze utrhnout, následně vložit do úst a zhruba pět minut žvýkat. Připravit si ovšem můžete také odvar z oddenku, který rovněž může pomoci s výše zmíněnými neduhy.

Jak si angínovník čínský vypěstovat?

Angínovník čínský není jen účinnou léčivkou, ale považován je také za okrasnou rostlinu. Disponuje totiž krásnými květy, které se objevují od června do září a mají červenou, oranžovou či zlatožlutou barvu. Pokud byste si chtěli tuto rostlinu vypěstovat, vězte, že potřebuje slunná stanoviště a teplo, což není vzhledem k tropickému původu nic překvapivého. V průběhu zimních měsíců ji tedy raději umístěte do vnitřního prostředí, ačkoli může přežít i venku.

Sdílet příspěvek:
  • 7
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Diskuze k článku

Your email address will not be published.